HAKKIMIZDA

MeclisKarnesi.com, halk ile milletvekillerinin buluştuğu tarafsız bir platformdur. Değerlendirme sonuçları, siyasi parti gözetmeksizin olduğu gibi paylaşılmaktadır.

“Demokrasilerde egemenliğin menşei halkın milli iradesine dayanır” görüşünden yola çıktık ve bu platformu oluştururken seçmenlerle seçilenlerin tarafsız olarak, sanal ortamda interaktif etkileşimde bulunmasını hedefledik.

Burada amaç, halkın oy verip mecliste kendini temsil etmesi için seçtiği milletvekiline ulaşabildiği, onu tanıyabildiği bir yer olması. Aynı şekilde, milletvekillerinin de halkın nasıl değerlendirdiğini görmesidir. Aynı zamanda bu platform sayesinde, milletvekilleri seçmenlerine kendini, hedeflerini ve çalışmalarını daha iyi anlatma fırsatı bulabilecek.

Değerlendirme sonuçları, milletvekillerinin halk üzerinde bıraktığı algıyı anlama, değerlendirme ve çözüm hedefleri geliştirlerine yardımcı olabilir. Sadece bununla kalmayıp, seçmenler tarafından eleştiri veya destek şeklinde kendi iyi ve kötü taraflarının farkına varabilirler. Olumlu veya olumsuz eleştiriler sayesinde, kendi performanslarını ölçerek daha etkili ve verimli çalışmalar yapabilirler.

Mecliskarnesi.com’da, değerlendirmeler şöyle yapılmaktadır: Seçmenler milletvekillerine 1 ile 5 arasında oy verebilmektedir. Bu oylama bir seferlik olmamakla birlikte milletvekillerinin yaptığı çalışmalar ışığında verilen puan sürekli güncellenebilmektedir. Mesela bir milletvekilinin puanı düşükken, yaptığı bir çalışma sonucu seçmenleri oylarını yeniden gözden geçirip, milletvekilinin puanını üst sıralara taşıyabilir.